تاریخ ایجاد: 01:20
در اصفهان برگزار شد
گزارش مشروح مراسم اختتامیه پانزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی
تصویر خبر
پانزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی با حضور مقامات لشکری و کشوری از جمله فرماندهان سپاه و ارتش استان اصفهان، رئیس سازمان صداوسیما، امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان اصفهان، نمایندگان مجلس، اعضای مجلس خبرگان رهبری، استاندار اصفهان، خانواده شهدای دفاع مقدس و مدافعان حرم و هزاران نفر از مردم اصفهان به کار خود پایان داد.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی پانزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی، پانزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی با حضور مقامات لشکری و کشوری از جمله فرماندهان سپاه و ارتش استان اصفهان، رئیس سازمان صداوسیما، امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان اصفهان، نمایندگان مجلس، اعضای مجلس خبرگان رهبری، استاندار اصفهان، خانواده شهدای دفاع مقدس و مدافعان حرم و هزاران نفر از مردم اصفهان به کار خود پایان داد.

سرمایه تشیع دفاع از حریم ولایت است

در ابتدای مراسم زرگرپور، استاندار اصفهان در مراسم اختتامیه پانزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی گفت: اجتماع عظیم عاشقان و مداحان امام حسین (ع) یک افتخار بزرگ برای ساکنان و شهروندان ولایتمدار اصفهان است.

وی خاطرنشان کرد: اصفهان علاوه بر فعالیت در بحث مفاهیم دینی و عاشورایی، در حماسه‌آفرینی شهدای مدافع حرم نیز پیشتاز است؛ حقیقت مسلمی که ما را به ژرف‌های عمیق مناسک حسینی و احیای دین رهنمون می‌کند همین محرم و صفر است.

استاندار اصفهان با اشاره به این که سرمایه تشیع دفاع از حریم ولایت است، اذعان داشت: مجالس ما آراسته به نام ولایت، عصمت و طهارت است؛ یک ضرورت است که در راستای صیانت از ارزش‌های اسلامی و دینی که موجب اعتلای جامعه می‌شود و انسان‌ساز است گام برداریم.

وی افزود: ما باید نقطه‌های آسیبی که در جامعه وجود دارد را از بین ببریم و در راستای این آسیب‌زدایی نقش مبلغان و ذاکران حسینی انکارناپذیر است؛ مخاطب‌شناسی و تسلط بر مفاهیم دینی ذاکران و مبلغان سبب می‌شود که مفاهیم دینی در جامعه بهتر و بیشتر ترویج پیدا کند.

ذکر «یا حسین» در میدان امام اصفهان

سید رضا نریمانی، مداح اهل بیت (ع)، با حضور در مراسم اختتامیه پانزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی، بین بیش از یک هزار مداح و ذاکر پیسکسوت آستان اباعبدالله الحسین(ع) به ذکر مصیبت اباعبدالله (ع) پرداخت؛ ذاکرین و خادمین حسینی در میدان امام اصفهان با مداحی سید رضا نریمانی به سینه زنی نیز پرداختند.

رونمایی از ثبت ملی آئین سوگواری مردم اصفهان به عنوان میراث فرهنگی ناملموس

در ادامه مراسم آئینی زنجیرزنی، بزرگ ترین هیئت مذهبی اصفهان، برگزار شد؛ دسته های زنجیرزنی از 5 محله اصفهان شروع به زنجیرزنی می کنند و در یک نقطه به یکدیگر می رسند؛ این مراسم یکی از بزرگ ترین مجالس زنجیرزنی را برای عرض ارادات به ساحت مقدس اباعبدالله (ع) رقم می زند.

قابل ذکر است که این مراسم به همراه 4 مراسم دیگر از مراسم های آئینی و مذهبی اصفهان اعم از مراسم عزاداری 28 صفر در امامزاده آقا علی عباس بادرود، پیشخوانی پیش واقع‌های تعزیه، آئین سوگواری و عزاداری دهه اول محرم در روستای سه، سنج زنی آران و بیدگل که به عنوان میراث فرهنگی ناملموس ثبت ملی شده است.

در مراسم اختتامیه پانزدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان، رئیس صدا و سیما، استاندار اصفهان، فرمانده نیروی انتظامی، معاونت سیما رسانه ملی، مدیر کل صدا و سیما، دبیر استانی اجلاس، رئیس اجلاس از مراسم های آئینی اصفهان رونمایی شد.

تجلیل از ذاکر اهل بیت مرحوم مرتضی اشتری

در این مراسم لوح پانزدهمین اجلاس به پاس تقدیر و تجلیل از ذاکر اهل بیت(ع) مرتضی اشتری به فرزند او سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی اصفهان، تقدیم شد.

سردار اشتری با تاکید بر این که هر کسی راه حسین (ع) را برود خواسته های شرعی او براورده می شود، گفت: افتخارم این است که فرزند مرحوم مرتضی اشتری هستم و هر چه دارم از پدرم است.

وی افزود: در نیروی انتظامی خدمتگزار مردم حسینی هستیم؛ شهدای ما امثال شهید حججی از هیئات مذهبی و تربیت شده شما ذاکرین اهل بیت (ع) هستند؛ بی شک بهترین راه، راه حسین (ع) و پیروی از مقام معظم رهبری است.

رونمایی از تمبر پانزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی

در مراسم اختتامیه اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی از تمبر این دوره از اجلاس رونمایی شد. این تمبر توسط رئیس صداوسیما و استاندار اصفهان منقش به مهر اداره پست شد. رئیس سازمان صداوسیما، استاندار اصفهان، نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان اصفهان، فرمانده نیروی انتظامی اصفهان بر این تمبر یادبود امضا کردند.

نوای مصیبت سه ساله اباعبدالله(ع) باحضور دختر شهید خزایی

از خانواده شهید دفاع مقدس محمدرضا تورجی زاده، شهید مدافع حرم محسن خزائی، شهید مدافع حرم سجاد مرادی با اهدای لوح پانزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی تقدیر شد.

قابل ذکر است که حضور دختر کوچک شهید محسن خزایی نوای مصیبت سه ساله اباعبدالله الحسین (ع) را در میدان امام اصفهان طنین انداز کرد.

تقدیم پرچم حرم حضرت اباالفضل العباس(ع) به میزبان سال آینده اجلاس

با حضور آیت الله مبلغی، عضو مجلس خبرگان رهبری، معاونت سیاسی استان لرستان پرچم حرم حضرت ابالفضل العباس(ع) به نماینده استان لرستان تقدیم شد. استان لرستان سال آینده میزبان اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی است. تندیس استان اصفهان توسط استاندار این استان به نماینده استان لرستان تقدیم شد.

بزرگترین جنگ فرهنگی تاریخ علیه کشور ایران است/مداحان نقش بی بدیلی در هدایت جامعه دارند

عبدالعلی علی عسکری رئیس سازمان صداوسیما در مراسم اختتامیه پانزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی گفت: کار مداحی کار ارزشمند و بزرگی است.اگر این کار در قلب انسان ها اثر بگذارد و تغییر در زندگی مردم ایجاد کند یک جهاد است و مداحان مجاهدان فی سبیل الله هستند.

وی افزود: امروز ما در معرض یک تهاجم فرهنگی گسترده قرار گرفته ایم، از آسمان و زمین شیاطین و استکبار در حال القای مفاهیم ضد ارزشی برای تغییر جوان ما هستند. شما مداحان در زمان دفاع مقدس خوش درخشیدید. امروز هم باید در قبال این جنگ فرهنگی و رسانه خوش بدرخشید و به میدان بیایید.

رئیس صداوسیما با تاکید بر این که اشعار مداحان در جهت هدایت جامعه موثر است اذعان داشت: مداحان چون طیف گسترده ای از مردم و مخاطبان را در اختیار دارند، نقش بی بدیلی در هدایت جامعه دارند. بزرگترین جنگ فرهنگی تاریخ علیه کشور ایران است؛ ما امروز در اوج تهاجم فرهنگی هستیم. حفظ روحیه انقلابی و حماسی یعنی یک دست قرآن و عترت و یک دست شمشیر آخته که دشمنان بدانند که نمیتوانند بر کشور ما پیروز شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی به یک قدرت بزرگ منطقه‌ای تبدیل شده و دارد به یک قدرت جهانی تبدیل می شود.

نوای آهنگران در جمع مداحان

در ادامه صادق آهنگران در جمع مداحان و ذاکرین اهل بیت (ع) به ذکر مصیبت اباعبدالله (ع) پرداخت. ذاکرین اهل بیت (ع) همنوا با صادق آهنگران به سینه زنی پرداختند و نوای «شهادت بود سرانجام کارم » بر لبان پیرغلامان حسینی زمزمه شد. مداحی صادق آهنگران با فریاد یا حسین ذاکرین و خادمین حسینی به پایان رسید.

تقدیر و تجلیل از ذاکرین و خادمین حسینی

در بخش پایانی مراسم اختتامیه پانزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی از ۵۹ ذاکر و مداح اباعبدالله الحسین (ع) تقدیر شد. ذاکرین خارجی از ۳۰ کشور جهان از جمله کشورهای عراق، هندوستان،  پاکستان، مالزی، روسیه، سوریه تجلیل شدند. مراسم تجلیل با اهدای لوح و تندیس پانزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی انجام شد.

انتهای خبر/


اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی همه ساله در آستانه ماه محرم الحرام بعنوان زنگ آغاز سوگواری های عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) از سوی بسیج رسانه ملی و با مشارکت استانداری های میزبان برگزار میشود.
 
این مراسم معنوی نخستین بار در سال ۸۱  به منظور تجلیل از پیرغلامان حسینی و ذاکران مطرح کشور در تهران برگزار شد و تا ۶ دوره ادامه داشت. از دوره هفتم به بعد و برای شرکت دادن مادحین استان های دیگر، محل برگزاری اجلاس در دیگر استان ها انتخاب شد. 
 
ابتدا استان زنجان با عنوان پایتخت شور و شعور حسینی مدنظر قرار گرفت و در ادامه به ترتیب در استان های بوشهر، همدان، اردبیل، گلستان، خوزستان، فارس و هرمزگان برگزار شد.
 
دوره پانزدهم نیز به همت بسیج سازمان صداوسیما و استانداری اصفهان از تاریخ ۲۱ لغایت ۲۴ شهریور ماه سال جاری در شهر اصفهان با حضور جمع کثیری از ذاکرین و مادحین اباعبدالله الحسین (ع) برگزار می شود.
 
از این رو مسیولین محترم استانی برای ثبت اطلاعات مادحین مدعو در این دوره به لینک بالا مراجعه کنند.