تاریخ ایجاد: 02:32
افتتاح رسمی اجلاس پیرغلامان حسینی
افتتاح رسمی اجلاس پیرغلامان حسینی/ واکنش به فاجعه منا
تصویر خبر
سیزدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی صبح امروز و دقایقی پیش رسما افتتاح شد. مراسم افتتاحیه اجلاس پیرغلامان حسینی چهارشنبه - 15 مهرماه در تالار حافظیه شیراز با حضور صدها تن از پیرغلامان حسینی از سراسر کشور و پیرغلامان خارجی از 19 کشور دنیا کار خود را آغاز کرد.
عبدالرحمان نظام اسلامی اجرای این مراسم را برعهده دارد و مهدی رحمانیان مدیر رادیو فرهنگ‌، مهدی قاسمی مدیر شبکه شما‌، صادق آهنگران‌، محمود عاطفی رئیس اجلاس، مهدی دهقان نیری دبیر اجلاس‌، استاندار فارس و جمع دیگری از مسئولان کشوری در این مراسم حضور دارند.
 
نظام اسلامی در ابتدای این مراسم ضمن خوش آمدگویی به پیرغلامان در سراسر کشور نکاتی را پیش از آغاز رسمی مراسم مطرح کرد و گفت: این مراسم به طور زنده از شبکه‌های سراسری و شبکه سه سیما پخش می‌شود‌.
 
وی در ادامه گفت: استان فارس نشان داد کامل‌ترین استان در برگزاری مراسم اجلاس پیرغلامان حسینی است و این را می‌توان در برگزاری مراسم باشکوه روز گذشته در لارستان اشاره کرد.
 
در این مراسم مهندس افشانی استاندار فارس،‌آیت‌الله ایمانی‌ نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، سردار غیب‌پرور (فرمانده سپاه فجر استان فارس) و دکتر حبیبی از جمله مدعوینی هستند که در این مراسم قرار است سخنرانی کنند. مدیحه سرایی مهمانان خارجی ،رونمایی از مستندهای صدا و سیما‌ و رونمایی از کتاب عزاداری سنتی شیراز،قرائت بیانیه واهدای جوایز از بخش‌های دیگر مراسم افتتاحیه سیزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی است.
 
شامگاه گذشته‌، پیرغلامان حسینی‌ پس از عزیمت به شیراز به شاهچراغ، حرم حضرت احمد بن موسی عزیمت کردند و آنجا را گلباران کردند.
 
پس از گلباران حرم حضرت احمد بن موسی (ع) آیت الله دستغیب، نماینده تولیت آستان احمد بن موسی‌ و نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری به سخنرانی پرداخت و گفت: این حضور نشانه علاقه‌منی نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.
 
وی سپس خطاب به پیرغلامان گفت: پیرغلامان امام حسین کسانی هستند که سبک زندگی،‌ رفتار و مواضع و گفتار آنها به شیوه امام حسین(ع) است. باید بدانیم امام حسین واصحاب امام چه کسانی بودند و در تعریف و توصیفی می‌توان گفت که نیکوتر و باوفاتر از اصحاب امام حسین سراغ نداریم. آنهایی که پیرغلامان امام حسین هستند باید به این نکته توجه اساسی داشته باشند.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود به فاجعه منا اشاره کرد و جان باختن صدها تن از هم وطنانمان را تسلیت گفت و به جنایت آل سعود اشاره کرد.
 
***
 
در مراسم افتتاحیه سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی پیام آیت الله مکارم شیرازی مرجع عالی قدر جهان تشیع به سیزدهمین اجلاس توسط عبدالرحمان نظام اسلامی قرائت شد.
 
‌ متن بیانیه آیت الله مکارم شیرازی به شرح زیر است:
 
«بسم الله الرحمن الرحیم
 
هرچه از عمر قیام عاشورا می‌گذرد،‌ بر هیبت و عظمت آن افزوده شده و یاد و خاطره شهدای این قیام در قلب ما سرزنده‌تر می‌شود. این قیام سرمشقی است برای آزاد مردانی که از بذل جان در راه احیای ارزش‌های الهی دریغ نمی‌کنند و در مقابل طغیان ظالمان و گردن‌کشان سدی محکم و استوارند.
 
همین امر سبب شده است تا ظالمان و کوردلان عالم به خیال خام خود ریشه‌ها و واقعیت این قیام بی‌نظیر را نشانه گرفته و هر ساله با تکرار شبهاتی که دیگر نخ نما شده‌اند آن را تضعیف کنند. هرچند دشمنان در قالب کتاب‌ها و مقالات و شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای سایبری اندیشه قیام ناب سرور و سالار شهیدان را نشانه گرفته‌اند‌، اما با این حال هر ساله عزاداری امام حسین(ع) با شور و قوت مضاعفی برپا می‌گردد. ذکر هنرمندانه‌ی مناقب ائمه معصومین (ع) و تعمیق معارف علوی از سوی مداحان اهل بیت (ع) و پیرغلامان حسینی در این راه بسیار با ارزش و ستودنی است.
 
از طرفی باید اذعان نمود که مداحی‌، رسانه‌ای پرنفوذ و پایدار است که پیام حماسه حسینی را که پیام مقاومت‌ در برابر تهدیدات و فشارهای استکبار است عالم‌گیر می‌نماید. پایمردی و مقاومتی که ملت قهرمان ایران ثمره پیروزی آن را در هشت سال دفاع مقدس در سیاه خودباوری و ایمان به امدادهای الهی به دست آورد.
 
سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی که با همت قابل تقدیر رسانه ملی هر ساله برگزار می‌گردد و اجلاس امسال آن در استان فارس برگزار می‌شود،‌ صدقه جاریه‌ای است که جان انسان‌ها را با زلال اشک در مصائب ابا عبدالله حسین(ع) و اهل بیت رسول‌الله(ص) شست و شو می‌دهد و بذر شجاعت و شهامت و قیام الهی در عرصه عالم به بار می‌نشاند. این است رمز پایداری و ماندگاری اسلام عزیز و به راستی همین قیام است که اسلام را در جهان گسترش می‌دهد.
 
این اجلاس امسال هوشمندانه شعارش - «پیرغلامان حسینی‌، منادیان وحدت امت اسلامی» - با توجه به موضوع امنیت ملی و وحدت امت اسلامی و بحث تکفیری‌ها و وجود عمله‌های خبیث داعش در منطقه‌ انتخاب گردیده است‌ و در شهرستان ولایتی لارستان که مهد اخوت اسلامی شیعه و سنی است، آغاز و در سومین حرمت اهل بیت (ع) ادامه و خاتمه می‌یابد و در آن پیرغلامان پیشکسوت حسینی از 19 کشور جهان شرف حضور دارند و در جوار بارگاه ملکوتی امین ولایت سید اعظم احمد بن موسی الکاظم ندای شرف و وجدان انسانی و آزادی را سر می‌دهند‌، محفلی عرشی و رحمانی است که اثرات مبارک برگزاری آن در آستانه ماه محرم با استعانت از درگاه حضرت باری تعالی در جان شیفتگان و سینه چاکان حسینی مضاعف و نام همه دست اندرکاران و برگزار کنندگان آن ان شاء الله الرحمان در دفتر اباعبدالله الحسین (ع) ثبت و ضبط خواهد گردید و همگی از عنایت خواسته آن حضرت مستفیض خواهیم گردید.»
 
همزمان با افتتاح سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی از 20 مستندساز برتر رادیویی و تلویزیونی تجلیل شد.
 
مراسم افتتاحیه سیزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی صبح امروز 15 مهرماه در تالار حافظیه شیراز برگزار شد.
 
در ابتدای این مراسم پس از قرائت پیام آیت‌الله مکارم شیرازی به اجلاس که توسط عبدالرحمان نظام اسلامی (مجری مراسم) قرائت شد، بخشی از مراسم به سخنرانی آیت‌الله ایمانی، نماینده ولی فقیه امام جمعه شیراز اختصاص داشت.
 
آیت‌الله ایمانی در ابتدای سخنانش در این مراسم به عموم مسلمانان جهان به مناسبت فاجعه منا تسلیت گفت و در ادامه یادآور شد: از آغاز از سوی دشمنان، تلاش بر این بوده که شهادت اباعبدالله‌الحسین را به عنوان یک حادثه تلقی کنند و به عنوان یک پدیده در تاریخ که زمان آن گذشته است، آن را مطرح کنند. در مقابل نیز مکتب اهل بیت (ع) بر این حرکت اصرار داشت که شهادت اباعبدالله به عنوان یک جریان در تاریخ باقی بماند. اردوگاه یزیدیان تلاش‌شان بر این بود که بگویند در مقابل بدر و حنین انتقام گرفته‌اند و قضیه را در حد یک انتقام، یک زد و خورد معنا کنند که متاسفانه آنانی که در طول تاریخ در اردوگاه یزیدیان بودند همواره بر این امر تاکید داشته‌اند که جریان اباعبدالله الحسین یک حادثه و قصه بوده است که زمان آن به پایان رسیده حتی در دوران معاصر.
 
نماینده ولی فقیه در استان شیراز یادآور شد: شما در 11 سال قبل مقالاتی که منتشر کرده‌اند را شاهد بوده‌اید که تلاش بر این داشته‌اند جریان کربلا را حادثه تلقی کنند در حالی که اردوگاه حسینیان بر این باور بودند که آنچه اتفاق افتاده است در طول تاریخ در حرکت است. اگر می‌بینید امام صادق (ع) مداحان و شعرا را جمع‌آوری می‌کردند تا هر کدام با ادبیات بومی خودشان برای اباعبدالله‌الحسین شعر بسرایند به آن دلیل بوده که به قیام عاشورا به عنوان یک جریان نگاه می‌کردند.
 
وی گفت: جریان کربلا نه اعراب می‌شناسد، نه غرب، نه اروپا، نه آفریقا و نه آسیا. این جریان همه انسان‌های دنیا را مخاطب قرار می‌دهد که وقتی تمام راه‌ها به رویشان بسته شد بدانند یک راه به رویشان باز است و آن مقاومت، ایستادگی، جانبازی و شهادت است.
 
وی سپس یادآور شد: اگر جریانی در کار نبود، انقلاب اسلامی ما در سال 57 همزمان با عاشورا و تاسوعای حسینی به پیروزی نمی‌رسید. در زمان جنگ نیز جبهه ما در دوران مبارزه با صدام، مانند جریان کربلا بود. امروز اگر می‌بینید به نام پیرغلامان امام حسین(ع) مراسم تجلیل برپا می‌شود، به این دلیل است که جریان کربلا قصه نبوده است، بلکه یک جریان بوده است. تمام کسانی که برای زنده نگه داشتن این جریان تلاش می‌کنند مورد تقدیر و تجلیل واقع می‌شوند.
 
ما همه امروز وظیفه داریم جریان را ببینیم و بدانیم اردوگاه حسینیان امروز کجاست و این را باید جامعه مداحان ما معین کنند. مداحان و پیرغاملان و عاشقان حسینی باید به روح زمان و مقتضیات زمان آشنا باشند. اگر می‌خواهید هیات‌ها جان داشته باشند، باید به‌روز باشید. امیدوارم توجه به این نکته در همه ابعاد مدنظر قرار دهیم.
 
مراسم افتتاحیه سیزدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی به شکل زنده از شبکه‌های سراسری از جمله شبکه سه سیما، شبکه شما، رادیوی فارس، شبکه استانی فارس و شبکه استانی هرمزگان پخش شد.
 
در بخش دیگری از این مراسم مختاری، دبیر سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی در شیراز، گفت: استان فارس مأمن تشیع در طول تاریخ و پرورش علمای بلندمرتبه بوده است؛ به همین خاطر از سوی رهبری به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) پس از مشهد و قم از شهر شیراز یاد می‌شود.
 
وی در ادامه گفت: صحنه‌ها و لحظه‌های زیادی از عزاداری امام حسین (ع) در شیراز ثبت شده است که حکایت از پیشتازی آن دارد. امروز نیز در شیراز هزاران مداح و هیات‌های عزاداری محبت به اهل بیت (ع) را ترویج می‌کنند.
 
وی در پایان سخنانش از حضور پیرغلامان در شهر شیراز تشکر و قدردانی کرد و گفت: به استان فارس دیار عشق و عرفان، نگین فرهنگ و تمدن ایران و شهر شاعران پرآوازه خوش آمدید.
 
مراسم افتتاحیه سیزدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی به دلیل تقارن با فاجعه منا تمام مدعوین پیرغلام را دل‌نازک‌تر کرده بود.
 
در این راستا گروه سرود مصباح‌الهدی از شهرستان لارستان که پیش از این نیز در حرم امام حسین (ع) اجرا داشتند در این مراسم نیز هنرنمایی کردند.
 
بخشی از این مراسم افتتاحیه به سخنرانی مهندس افشاری استاندار فارس اختصاص داشت.
 
او در بخشی از سخنانش در مراسم افتتاحیه، گفت: بخشی از فرهنگ شیعی ما متاثر از فرهنگ عاشوراست اما این عشق به امام حسین (ع) باید با شناخت معرفت و فلسفه عاشورا همراه باشد. امام حسین (ع) در شرایطی قیام عاشورا را آغاز کرد که حاکم زمان سه فاجعه عاشورا را آفرید. در چنین شرایطی و با چنین حاکمانی امام حسین (ع) راهی جز مبارزه نداشت. حادثه عاشورا نیز دو وجه دارد؛ یک وجه آن قساوت و جنایت شمر و همراهان آنان و وجه دیگر آزادگی، عروج و شهادت است که راه امام حسین (ع) بود.
 
در بخش دیگری از این مراسم، عشق‌ورزی به اهل بیت (ع) توسط مداحان خارجی از کشورهایی همچون تاجیکستان، پاکستان، هندوستان، افغانستان و ... با مداحی آنها انجام شد.
 
در افتتاحیه این مراسم با حضور آیت‌الله ایمانی، مهندس افشارعبدالرحمان نظام اسلامی اجرای این مراسم را برعهده دارد و مهدی رحمانیان مدیر رادیو فرهنگ‌، مهدی قاسمی مدیر شبکه شما‌، صادق آهنگران‌، محمود عاطفی رئیس اجلاس، مهدی دهقان نیری دبیر اجلاس‌، استاندار فارس و جمع دیگری از مسئولان کشوری در این مراسم حضور دارند.
 
نظام اسلامی در ابتدای این مراسم ضمن خوش آمدگویی به پیرغلامان در سراسر کشور نکاتی را پیش از آغاز رسمی مراسم مطرح کرد و گفت: این مراسم به طور زنده از شبکه‌های سراسری و شبکه سه سیما پخش می‌شود‌.
 
وی در ادامه گفت: استان فارس نشان داد کامل‌ترین استان در برگزاری مراسم اجلاس پیرغلامان حسینی است و این را می‌توان در برگزاری مراسم باشکوه روز گذشته در لارستان اشاره کرد.
 
در این مراسم مهندس افشانی استاندار فارس،‌آیت‌الله ایمانی‌ نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، سردار غیب‌پرور (فرمانده سپاه فجر استان فارس) و دکتر حبیبی از جمله مدعوینی هستند که در این مراسم قرار است سخنرانی کنند. مدیحه سرایی مهمانان خارجی ،رونمایی از مستندهای صدا و سیما‌ و رونمایی از کتاب عزاداری سنتی شیراز،قرائت بیانیه واهدای جوایز از بخش‌های دیگر مراسم افتتاحیه سیزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی است.
 
***
 
شامگاه گذشته‌، پیرغلامان حسینی‌ پس از عزیمت به شیراز به شاهچراغ، حرم حضرت احمد بن موسی عزیمت کردند و آنجا را گلباران کردند.
 
پس از گلباران حرم حضرت احمد بن موسی (ع) آیت الله دستغیب، نماینده تولیت آستان احمد بن موسی‌ و نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری به سخنرانی پرداخت و گفت: این حضور نشانه علاقه‌منی نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.
 
وی سپس خطاب به پیرغلامان گفت: پیرغلامان امام حسین کسانی هستند که سبک زندگی،‌ رفتار و مواضع و گفتار آنها به شیوه امام حسین(ع) است. باید بدانیم امام حسین واصحاب امام چه کسانی بودند و در تعریف و توصیفی می‌توان گفت که نیکوتر و باوفاتر از اصحاب امام حسین سراغ نداریم. آنهایی که پیرغلامان امام حسین هستند باید به این نکته توجه اساسی داشته باشند.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود به فاجعه منا اشاره کرد و جان باختن صدها تن از هم وطنانمان را تسلیت گفت و به جنایت آل سعود اشاره کرد.
 
***
 
در مراسم افتتاحیه سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی پیام آیت الله مکارم شیرازی مرجع عالی قدر جهان تشیع به سیزدهمین اجلاس توسط عبدالرحمان نظام اسلامی قرائت شد.
 
متن بیانیه آیت الله مکارم شیرازی به شرح زیر است:
 
«بسم الله الرحمن الرحیم
 
هرچه از عمر قیام عاشورا می‌گذرد،‌ بر هیبت و عظمت آن افزوده شده و یاد و خاطره شهدای این قیام در قلب ما سرزنده‌تر می‌شود. این قیام سرمشقی است برای آزاد مردانی که از بذل جان در راه احیای ارزش‌های الهی دریغ نمی‌کنند و در مقابل طغیان ظالمان و گردن‌کشان سدی محکم و استوارند.
 
همین امر سبب شده است تا ظالمان و کوردلان عالم به خیال خام خود ریشه‌ها و واقعیت این قیام بی‌نظیر را نشانه گرفته و هر ساله با تکرار شبهاتی که دیگر نخ نما شده‌اند آن را تضعیف کنند. هرچند دشمنان در قالب کتاب‌ها و مقالات و شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای سایبری اندیشه قیام ناب سرور و سالار شهیدان را نشانه گرفته‌اند‌، اما با این حال هر ساله عزاداری امام حسین(ع) با شور و قوت مضاعفی برپا می‌گردد. ذکر هنرمندانه‌ی مناقب ائمه معصومین (ع) و تعمیق معارف علوی از سوی مداحان اهل بیت (ع) و پیرغلامان حسینی در این راه بسیار با ارزش و ستودنی است.
 
از طرفی باید اذعان نمود که مداحی‌، رسانه‌ای پرنفوذ و پایدار است که پیام حماسه حسینی را که پیام مقاومت‌ در برابر تهدیدات و فشارهای استکبار است عالم‌گیر می‌نماید. پایمردی و مقاومتی که ملت قهرمان ایران ثمره پیروزی آن را در هشت سال دفاع مقدس در سیاه خودباوری و ایمان به امدادهای الهی به دست آورد.
 
سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی که با همت قابل تقدیر رسانه ملی هر ساله برگزار می‌گردد و اجلاس امسال آن در استان فارس برگزار می‌شود،‌ صدقه جاریه‌ای است که جان انسان‌ها را با زلال اشک در مصائب ابا عبدالله حسین(ع) و اهل بیت رسول‌الله(ص) شست و شو می‌دهد و بذر شجاعت و شهامت و قیام الهی در عرصه عالم به بار می‌نشاند. این است رمز پایداری و ماندگاری اسلام عزیز و به راستی همین قیام است که اسلام را در جهان گسترش می‌دهد.
 
این اجلاس امسال هوشمندانه شعارش - «پیرغلامان حسینی‌، منادیان وحدت امت اسلامی» - با توجه به موضوع امنیت ملی و وحدت امت اسلامی و بحث تکفیری‌ها و وجود عمله‌های خبیث داعش در منطقه‌ انتخاب گردیده است‌ و در شهرستان ولایتی لارستان که مهد اخوت اسلامی شیعه و سنی است، آغاز و در سومین حرمت اهل بیت (ع) ادامه و خاتمه می‌یابد و در آن پیرغلامان پیشکسوت حسینی از 19 کشور جهان شرف حضور دارند و در جوار بارگاه ملکوتی امین ولایت سید اعظم احمد بن موسی الکاظم ندای شرف و وجدان انسانی و آزادی را سر می‌دهند‌، محفلی عرشی و رحمانی است که اثرات مبارک برگزاری آن در آستانه ماه محرم با استعانت از درگاه حضرت باری تعالی در جان شیفتگان و سینه چاکان حسینی مضاعف و نام همه دست اندرکاران و برگزار کنندگان آن ان شاء الله الرحمان در دفتر اباعبدالله الحسین (ع) ثبت و ضبط خواهد گردید و همگی از عنایت خواسته آن حضرت مستفیض خواهیم گردید.»
 
همزمان با افتتاح سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی از 20 مستندساز برتر رادیویی و تلویزیونی تجلیل شد.
 
مراسم افتتاحیه سیزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی صبح امروز 15 مهرماه در تالار حافظیه شیراز برگزار شد.
 
در ابتدای این مراسم پس از قرائت پیام آیت‌الله مکارم شیرازی به اجلاس که توسط عبدالرحمان نظام اسلامی (مجری مراسم) قرائت شد، بخشی از مراسم به سخنرانی آیت‌الله ایمانی، نماینده ولی فقیه امام جمعه شیراز اختصاص داشت.
 
آیت‌الله ایمانی در ابتدای سخنانش در این مراسم به عموم مسلمانان جهان به مناسبت فاجعه منا تسلیت گفت و در ادامه یادآور شد: از آغاز از سوی دشمنان، تلاش بر این بوده که شهادت اباعبدالله‌الحسین را به عنوان یک حادثه تلقی کنند و به عنوان یک پدیده در تاریخ که زمان آن گذشته است، آن را مطرح کنند. در مقابل نیز مکتب اهل بیت (ع) بر این حرکت اصرار داشت که شهادت اباعبدالله به عنوان یک جریان در تاریخ باقی بماند. اردوگاه یزیدیان تلاش‌شان بر این بود که بگویند در مقابل بدر و حنین انتقام گرفته‌اند و قضیه را در حد یک انتقام، یک زد و خورد معنا کنند که متاسفانه آنانی که در طول تاریخ در اردوگاه یزیدیان بودند همواره بر این امر تاکید داشته‌اند که جریان اباعبدالله الحسین یک حادثه و قصه بوده است که زمان آن به پایان رسیده حتی در دوران معاصر.
 
نماینده ولی فقیه در استان شیراز یادآور شد: شما در 11 سال قبل مقالاتی که منتشر کرده‌اند را شاهد بوده‌اید که تلاش بر این داشته‌اند جریان کربلا را حادثه تلقی کنند در حالی که اردوگاه حسینیان بر این باور بودند که آنچه اتفاق افتاده است در طول تاریخ در حرکت است. اگر می‌بینید امام صادق (ع) مداحان و شعرا را جمع‌آوری می‌کردند تا هر کدام با ادبیات بومی خودشان برای اباعبدالله‌الحسین شعر بسرایند به آن دلیل بوده که به قیام عاشورا به عنوان یک جریان نگاه می‌کردند.
 
وی گفت: جریان کربلا نه اعراب می‌شناسد، نه غرب، نه اروپا، نه آفریقا و نه آسیا. این جریان همه انسان‌های دنیا را مخاطب قرار می‌دهد که وقتی تمام راه‌ها به رویشان بسته شد بدانند یک راه به رویشان باز است و آن مقاومت، ایستادگی، جانبازی و شهادت است.
 
وی سپس یادآور شد: اگر جریانی در کار نبود، انقلاب اسلامی ما در سال 57 همزمان با عاشورا و تاسوعای حسینی به پیروزی نمی‌رسید. در زمان جنگ نیز جبهه ما در دوران مبارزه با صدام، مانند جریان کربلا بود. امروز اگر می‌بینید به نام پیرغلامان امام حسین(ع) مراسم تجلیل برپا می‌شود، به این دلیل است که جریان کربلا قصه نبوده است، بلکه یک جریان بوده است. تمام کسانی که برای زنده نگه داشتن این جریان تلاش می‌کنند مورد تقدیر و تجلیل واقع می‌شوند.
 
ما همه امروز وظیفه داریم جریان را ببینیم و بدانیم اردوگاه حسینیان امروز کجاست و این را باید جامعه مداحان ما معین کنند. مداحان و پیرغاملان و عاشقان حسینی باید به روح زمان و مقتضیات زمان آشنا باشند. اگر می‌خواهید هیات‌ها جان داشته باشند، باید به‌روز باشید. امیدوارم توجه به این نکته در همه ابعاد مدنظر قرار دهیم.
 
مراسم افتتاحیه سیزدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی به شکل زنده از شبکه‌های سراسری از جمله شبکه سه سیما، شبکه شما، رادیوی فارس، شبکه استانی فارس و شبکه استانی هرمزگان پخش شد.
 
در بخش دیگری از این مراسم مختاری، دبیر سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان حسینی در شیراز، گفت: استان فارس مأمن تشیع در طول تاریخ و پرورش علمای بلندمرتبه بوده است؛ به همین خاطر از سوی رهبری به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) پس از مشهد و قم از شهر شیراز یاد می‌شود.
 
وی در ادامه گفت: صحنه‌ها و لحظه‌های زیادی از عزاداری امام حسین (ع) در شیراز ثبت شده است که حکایت از پیشتازی آن دارد. امروز نیز در شیراز هزاران مداح و هیات‌های عزاداری محبت به اهل بیت (ع) را ترویج می‌کنند.
 
وی در پایان سخنانش از حضور پیرغلامان در شهر شیراز تشکر و قدردانی کرد و گفت: به استان فارس دیار عشق و عرفان، نگین فرهنگ و تمدن ایران و شهر شاعران پرآوازه خوش آمدید.
 
مراسم افتتاحیه سیزدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی به دلیل تقارن با فاجعه منا تمام مدعوین پیرغلام را دل‌نازک‌تر کرده بود.
 
در این راستا گروه سرود مصباح‌الهدی از شهرستان لارستان که پیش از این نیز در حرم امام حسین (ع) اجرا داشتند در این مراسم نیز هنرنمایی کردند.
 
بخشی از این مراسم افتتاحیه به سخنرانی مهندس افشاری استاندار فارس اختصاص داشت.
 
او در بخشی از سخنانش در مراسم افتتاحیه، گفت: بخشی از فرهنگ شیعی ما متاثر از فرهنگ عاشوراست اما این عشق به امام حسین (ع) باید با شناخت معرفت و فلسفه عاشورا همراه باشد. امام حسین (ع) در شرایطی قیام عاشورا را آغاز کرد که حاکم زمان سه فاجعه عاشورا را آفرید. در چنین شرایطی و با چنین حاکمانی امام حسین (ع) راهی جز مبارزه نداشت. حادثه عاشورا نیز دو وجه دارد؛ یک وجه آن قساوت و جنایت شمر و همراهان آنان و وجه دیگر آزادگی، عروج و شهادت است که راه امام حسین (ع) بود.
 
در بخش دیگری از این مراسم، عشق‌ورزی به اهل بیت (ع) توسط مداحان خارجی از کشورهایی همچون تاجیکستان، پاکستان، هندوستان، افغانستان و ... با مداحی آنها انجام شد.
 
در افتتاحیه این مراسم با حضور آیت‌الله ایمانی، مهندس افشار، مختاری، آیت‌الله دستغیب، محمود عاطفی (رییس اجلاس) و مدیرکل اداره پست و همچنین سید تقی سهرابی (ندیر کل صداوسیمای فارس) از تمبر طراحی شده برای اجلاس رونمایی شد.
 
در ادامه این مراسم از 20 اثر از مستندهای صداوسیما و کتاب‌های عزاداری سنتی شیرازی رونمایی شد.
 
اهدای جوایز به برگزیدگان مستندهای رادیویی و تلویزیونی توسط نماینده ولی فقیه آیت‌الله ایمانی، آیت‌الله دستغیب، شهردار فارس، عاطفی رییس اجلاس، سهرابی، دهقان نیری صورت گرفت.، مختاری، آیت‌الله دستغیب، محمود عاطفی (رییس اجلاس) و مدیرکل اداره پست و همچنین سید تقی سهرابی (ندیر کل صداوسیمای فارس) از تمبر طراحی شده برای اجلاس رونمایی شد.
 
در ادامه این مراسم از 20 اثر از مستندهای صداوسیما و کتاب‌های عزاداری سنتی شیرازی رونمایی شد.
 
اهدای جوایز به برگزیدگان مستندهای رادیویی و تلویزیونی توسط نماینده ولی فقیه آیت‌الله ایمانی، آیت‌الله دستغیب، شهردار فارس، عاطفی رییس اجلاس، سهرابی، دهقان نیری صورت گرفت.

اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی همه ساله در آستانه ماه محرم الحرام بعنوان زنگ آغاز سوگواری های عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) از سوی بسیج رسانه ملی و با مشارکت استانداری های میزبان برگزار میشود.
 
این مراسم معنوی نخستین بار در سال ۸۱  به منظور تجلیل از پیرغلامان حسینی و ذاکران مطرح کشور در تهران برگزار شد و تا ۶ دوره ادامه داشت. از دوره هفتم به بعد و برای شرکت دادن مادحین استان های دیگر، محل برگزاری اجلاس در دیگر استان ها انتخاب شد. 
 
ابتدا استان زنجان با عنوان پایتخت شور و شعور حسینی مدنظر قرار گرفت و در ادامه به ترتیب در استان های بوشهر، همدان، اردبیل، گلستان، خوزستان، فارس و هرمزگان برگزار شد.
 
دوره پانزدهم نیز به همت بسیج سازمان صداوسیما و استانداری اصفهان از تاریخ ۲۱ لغایت ۲۴ شهریور ماه سال جاری در شهر اصفهان با حضور جمع کثیری از ذاکرین و مادحین اباعبدالله الحسین (ع) برگزار می شود.
 
از این رو مسیولین محترم استانی برای ثبت اطلاعات مادحین مدعو در این دوره به لینک بالا مراجعه کنند.