تاریخ ایجاد: 08:12
در اصفهان صورت می گیرد
آغاز پانزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان از فردا
تصویر خبر
دوره پانزدهم اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی ۲۱ تا ۲۴ شهریور ماه با حضور بیش از هزار نفر از مادحین کشور در شهر اصفهان برگزار می‌شود.
به گزارش کمیته اطلاع رسانی پانزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی، مهدی دهقان نیری، دبیر پانزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی گفت: دوره پانزدهم اجلاس بین المللی تجلیل از خادمان و پیرغلامان حسینی 21 تا 24 شهریور در شهر اصفهان برگزار می‌شود.در این اجلاس بیش از هزار مداح از سراسر کشور حضور داشته تا از 103 مداح که متوسط سن آنها 83 سال است، تجلیل به عمل بیاید.

وی افزود: در کنار این اجلاس بین‌المللی دو نشست علمی برگزار می‌شود؛ نخستین نشست در ارتباط با رفع خرافات در مورد سینه‌زنی و عزاداری سنتی و اصلاح شعر و نشست دوم در مورد ادیان آسمانی بوده که نمایندگانی از کلیمی‌ها، مسیحی‌ها، زرتشتی‌ها و ارامنه حضور دارند.

وی ادامه داد: مراسم افتتاحیه روز 22 شهریور و مراسم اختتامیه نیز روز 23 در مسجد جامع اصفهان با حضور 15 هزار نفر از مردم این شهر برگزار می‌شود. یکی از مراسمات ویژه تقدیم پرچم حضرت ابوالفضل (ع) به آستان امامزاده علی بن امام محمد باقر (ع) است که با حضور باشکوه مردم کاشان برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه مهمان خارجی از 32 کشور جهان در این اجلاس حضور دارند، گفت: هر سال به برگزار کننده سال بعد پرچم امام حسین (ع) تقدیم می‌شود در حالی که سال آینده اجلاس در لرستان برگزار شده و لذا استاندار لرستان با حضور در اصفهان این پرچم را دریافت و برنامه‌ریزی‌ها به جهت برگزاری اجلاس شانزدهم آغاز می‌شود.

انتهای پیام/ 


اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی همه ساله در آستانه ماه محرم الحرام بعنوان زنگ آغاز سوگواری های عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) از سوی بسیج رسانه ملی و با مشارکت استانداری های میزبان برگزار میشود.
 
این مراسم معنوی نخستین بار در سال ۸۱  به منظور تجلیل از پیرغلامان حسینی و ذاکران مطرح کشور در تهران برگزار شد و تا ۶ دوره ادامه داشت. از دوره هفتم به بعد و برای شرکت دادن مادحین استان های دیگر، محل برگزاری اجلاس در دیگر استان ها انتخاب شد. 
 
ابتدا استان زنجان با عنوان پایتخت شور و شعور حسینی مدنظر قرار گرفت و در ادامه به ترتیب در استان های بوشهر، همدان، اردبیل، گلستان، خوزستان، فارس و هرمزگان برگزار شد.
 
دوره پانزدهم نیز به همت بسیج سازمان صداوسیما و استانداری اصفهان از تاریخ ۲۱ لغایت ۲۴ شهریور ماه سال جاری در شهر اصفهان با حضور جمع کثیری از ذاکرین و مادحین اباعبدالله الحسین (ع) برگزار می شود.
 
از این رو مسیولین محترم استانی برای ثبت اطلاعات مادحین مدعو در این دوره به لینک بالا مراجعه کنند.