تاریخ ایجاد: 02:44
استاندار اصفهان خبر داد
شهریورماه؛ برگزاری پانزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از خادمان و پیرغلامان حسینی در اصفهان
تصویر خبر
استاندار اصفهان از برگزاری پانزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از خادمان و پیرغلامان حسینی در اصفهان خبر داد.
رسول زرگرپور در جلسه هماهنگی برگزاری پانزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از خادمان و پیرغلامان حسینی اظهار داشت: اجلاس بین المللی پیرغلامان و خادمان حسینی هرساله با حضور مداحان، واعظان و خادمان حسینی و مردم شریف کشور قبل از آغاز ماه محرم در یکی از استان‌ها برگزار می‌شود.
 
وی با بیان اینکه در طی 14 دوره گذشته بیش از 500 نفر از پیرغلامان بالای 80 سال ایران و بیش از 100 مداح موثر بین المللی تجلیل شده‌اند، اظهار داشت: این مراسم معنوی آغازگر عزاداری‌های شیعیان جهان برای اباعبدالله الحسین است و پانزدهمین دوره این اجلاس در 21 - 24 شهریور ماه امسال در اصفهان برگزار خواهد شد.
 
استاندار اصفهان در این جلسه با معرفی معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان به عنوان دبیر این اجلاس، دبیران کمیته‌های هفت گانه را نیز معرفی کرد و افزود: کمیته‌ها باید جلسات خود را برای هماهنگی بیشتر به صورت مستمر برگزار کنند.
 
وی همچنین خواستار تعیین سهمیه هیئت‌های مذهبی استان برای حضور در این اجلاس شد و گفت: این موضوع باید از طریق کمیته‌ها پیگیری و مشخص شود.
 
زرگرپور با بیان اینکه میراث فرهنگی باید چند میراث ناملموس استان را برای ثبت ملی در این اجلاس معرفی و مستند سازی کند، افزود: معرفی چند شخصیت برتر و بزرگ خادمان حسینی باید در کمیته‌ها مورد بررسی قرار گیرد.
 
وی با تاکید بر استفاده از فضای حماسی منبعث از حماسه شهادت شهدای مدافع حرم، اظهارداشت: با عنایت به عشق و علاقه دیرینه و روز مردم ولایتمدار اصفهان به ساحت مقدس حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، مسئولان باید تلاش کنند که مراسم روز عاشورا و تاسوعا که به صورت با شکوه اما در محل‌های مختلف برگزار می‌شود، به صورت متمرکز و با حضور خیل عظیم مردم ولایتمدار و متدین اصفهان برگزار شود.
 

اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی همه ساله در آستانه ماه محرم الحرام بعنوان زنگ آغاز سوگواری های عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) از سوی بسیج رسانه ملی و با مشارکت استانداری های میزبان برگزار میشود.
 
این مراسم معنوی نخستین بار در سال ۸۱  به منظور تجلیل از پیرغلامان حسینی و ذاکران مطرح کشور در تهران برگزار شد و تا ۶ دوره ادامه داشت. از دوره هفتم به بعد و برای شرکت دادن مادحین استان های دیگر، محل برگزاری اجلاس در دیگر استان ها انتخاب شد. 
 
ابتدا استان زنجان با عنوان پایتخت شور و شعور حسینی مدنظر قرار گرفت و در ادامه به ترتیب در استان های بوشهر، همدان، اردبیل، گلستان، خوزستان، فارس و هرمزگان برگزار شد.
 
دوره پانزدهم نیز به همت بسیج سازمان صداوسیما و استانداری اصفهان از تاریخ ۲۱ لغایت ۲۴ شهریور ماه سال جاری در شهر اصفهان با حضور جمع کثیری از ذاکرین و مادحین اباعبدالله الحسین (ع) برگزار می شود.
 
از این رو مسیولین محترم استانی برای ثبت اطلاعات مادحین مدعو در این دوره به لینک بالا مراجعه کنند.