تاریخ ایجاد: 12:42
استاد شهریار پرهیزگار
تصویر قاری

استاد «شهریار پرهیزگار» حافظ و قاری برجسته قرآن کریم، در طول سال‌های حضور در محافل و جلسات قرآنی کشور چهره آشنایی برای همه قرآن‌آموزان است. یادداشت زیر بخش‌هایی از زندگینامه این استاد قرآن را بازگو می‌کند.

 

استاد «شهریار پرهیزگار» در ۲۵ مردادماه سال ۱۳۴۳ هــ.ش در شهر تهران دیده به جهان گشود؛ اشتیاق خود او به آموختن قرآن و نیز محیط مذهبی خانواده، یکی از عوامل اصلی در گرایش به قرآن در وی شد.

خود او می‌گوید: «میل و اشتیاق درونی به شنیدن نغمات روحانی، اعم از دعا و قرآن که به‌ویژه توسط مادرم در برخی مواقع به شکلی محزون تلاوت می‌شد، مرا ترغیب می‌کرد و یکی از تفریحات کودکی من این بود که گوشه‌ای می‌نشستم و مسابقه‌ قرآنی برای خودم ترتیب می‌دادم و خود را قاری تجسم می‌کردم و احساس می‌کردم که از من دعوت شده برای اجرای برنامه و در شروع مسابقه باید من بخوانم بعد هم با یک لحن و وضعیت خاصی شروع می‌کردم به خواندن. خانواده این را که دیدند بیشتر توجه‌شان جلب شد و مرا به جلسات قرآن راهنمایی کردند

 

 

استاد شهریار پرهیزگار در سال ۱۳۵۲ که ۹ سال بیشتر نداشت، با شنیدن چند تلاوت زیبا از مسابقات جهانی در مالزی که از طریق تلویزیون پخش می‌شد، مجذوب تلاوت قرآن شد و به‌ویژه تلاوت استاد «محمدتقی مروت» که رتبه نخست آن سال را در مسابقات مالزی کسب کرد، بر او اثری ویژه گذاشت و زندگی آینده‌اش را در مسیر قرآن رقم زد.

 

شهریار پرهیزگار، روخوانی، روان‌خوانی و مباحث اجمالی در زمینه تجوید مقدماتی را در محضر استاد «ادیب» و تجوید، صوت و لحن قرآن کریم را نیز هم‌زمان در جلسات استاد «مروت» آغاز کرد و سپس با راهنمایی استاد مروت به جلسات درس استاد «مولایی» حضور یافت و بدین ترتیب، حفظ قرآن را نیز آغاز کرد.

استاد پرهیزگار، اولین بار به‌صورت رسمی در مسابقات قرآنی که در سال ۱۳۵۶ در مسجد «لاله‌زار» و در مقابله با رژیم طاغوت برگزار شد به تلاوت پرداخت، در این مراسم که بسیار با شکوه برگزار شد آیاتی از سوره مبارکه «یوسف» را به زیبایی تلاوت کرد.

پرهیزگار پس از دریافت دیپلم در سال ۱۳۶۰، در دانشگاه شهید بهشتی تهران و در رشته کامپیوتر و نرم‌افزار تحصیل خود را آغاز کرد و مدرک کارشناسی را دریافت کرد و در سال ۱۳۶۹ ازدواج کرد که ثمره این ازدواج دو فرزند به نام‌های «فاطمه و مهدیه» است.

استاد پرهیزگار قرآن کریم را در طول سه سال در جلسات حفظ استاد مولایی از حفظ ‌کرد و در بسیاری از مسابقات داخلی در کشور شرکت کرده و رتبه‌های ممتاز به دست آورد.

در سال ۱۳۶۲ در مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در حفظ ۱۵ جزء رتبه نخست را کسب کرد، همچنین در سال ۱۳۶۴ در حفظ ۲۰ جزء رتبه دوم را در کشور عربستان به دست آورد و در سال ۶۶ هم استاد پرهیزگار در رشته حفظ کل قرآن کریم در مسابقات بین‌المللی ایران شرکت کرد و رتبه نخست این مسابقات را از آن خود ساخت.

وی علاوه بر این، در سال ۷۱ نیز به رتبه نخست مسابقات کشور عربستان در رشته حفظ کل دست یافت؛ وی شیرین‌ترین خاطرات فراموش‌نشدنی خود را دست‌بوسی حضرت امام خمینی(ره) و تفقد و صمیمیت ایشان با او می‌داند و خاطره دیگر را ورود به داخل کعبه پس از انجام مسابقات عربستان در سال ۶۶ می‌داند.

 

پرهیزگار از استادانی چون؛ «رفعت، شعشاعی، مصطفی اسماعیل و شعیشع» به‌عنوان قاریان برتر پیشکسوت، در کشور مصر یاد می‌کند، همچنین در میان استادان حاضر در کشور مصر از «شحات محمد انور، اللیثی و نعینع» به‌عنوان قاریان برتر کشور مصر نام می‌برد.

دور کامل تلاوت ترتیل با صدای استاد پرهیزگار که از سال‌ها پیش و به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود بسیار مورد توجه دوست‌داران و علاقه‌مندان به قرآن قرار گرفته است ، همچنین نوار کاست با تکرار تلاوت ترتیل صدای استاد پرهیزگار برای علاقه‌مندان به حفظ قرآن کریم تدوین شده است و در دسترس علاقه‌مندان است.

پرهیزگار مانند بسیاری دیگر از استادان و صاحب‌نظران امر تلاوت معتقد است که قاری قرآن شایسته است در ابتدای کار از یک قاری مصری برجسته تقلید کند و در این مرحله باید از هرگونه ابداع و ابتکار سبک نوین پرهیز کند.

وی معتقد است پس از سپری‌کردن این دوره می‌توان سبکی نو ابداع کرد، به همین دلیل خود او نیز در ابتدا از مرحوم استاد «عبدالباسط»، سپس مرحوم «منشاوی» و پس از آن از «مصطفی اسماعیل» تقلید کرده است.

استاد پرهیزگار به قاریان جوانی که در ابتدای راه هستند سفارش می‌کند که در شنیدن تلاوت‌ها برای یادگیری، توجه و دقت بالایی را داشته باشند یعنی به صورت تفننی به تلاوت گوش ندهند بلکه به تمام ظرایف و ریزه‌کاری‌های تلاوت قاری مورد تحقیق، گوش بسپارند.

استاد پرهیزگار تاکنون در جلسات مختلفی در سطح تهران و یا در دبیرستان‌های مختلف در زمینه‌‌های قرآنی تدریس کرده‌اند، وی همچنین در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران دو واحد درس آواشناسی را تدریس کرده است.

 

پرهیزگار در زمینه فعالیت‌های قرآنی خود در دوره‌های تربیت مربی قرآن در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تصمیم‌گیری جلسات برخی از نهادهای کشور حضوری فعال داشته است و در طول هشت سال دفاع مقدس که دل و جان نیروهای رزمنده لبریز از معنویت بود در روزهایی که مجاهدان این مرز و بوم با عشق به قرآن و اهل بیت(ع) لحظات را سپری می‌کردند و حضور قایان برجسته کشور در جمع آنان تأثیری به‌سزا داشت استاد پرهیزگار نیز مانند بسیاری از برادران قاری در جمع رزمندگان اسلام در جبهه‌های مختلف حاضر می‌شد و با تلاوت آیات وحی دل و جان آن‌ها را از عشق حق، حیاتی دوباره می‌بخشید.

پرهیزگار از استادانی چون؛ «رفعت، شعشاعی، مصطفی اسماعیل و شعیشع» به‌عنوان قاریان برتر پیشکسوت، در کشور مصر یاد می‌کند، همچنین در میان استادان حاضر در کشور مصر از «شحات محمد انور، اللیثی و نعینع» به‌عنوان قاریان برتر کشور مصر نام می‌برد


اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی همه ساله در آستانه ماه محرم الحرام بعنوان زنگ آغاز سوگواری های عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) از سوی بسیج رسانه ملی و با مشارکت استانداری های میزبان برگزار میشود.
 
این مراسم معنوی نخستین بار در سال ۸۱  به منظور تجلیل از پیرغلامان حسینی و ذاکران مطرح کشور در تهران برگزار شد و تا ۶ دوره ادامه داشت. از دوره هفتم به بعد و برای شرکت دادن مادحین استان های دیگر، محل برگزاری اجلاس در دیگر استان ها انتخاب شد. 
 
ابتدا استان زنجان با عنوان پایتخت شور و شعور حسینی مدنظر قرار گرفت و در ادامه به ترتیب در استان های بوشهر، همدان، اردبیل، گلستان، خوزستان، فارس و هرمزگان برگزار شد.
 
دوره پانزدهم نیز به همت بسیج سازمان صداوسیما و استانداری اصفهان از تاریخ ۲۱ لغایت ۲۴ شهریور ماه سال جاری در شهر اصفهان با حضور جمع کثیری از ذاکرین و مادحین اباعبدالله الحسین (ع) برگزار می شود.
 
از این رو مسیولین محترم استانی برای ثبت اطلاعات مادحین مدعو در این دوره به لینک بالا مراجعه کنند.