تاریخ ایجاد: 03:17
رئیس چهاردهمین اجلاس تجلیل از پیرغلامان حسینی:
اجلاس پیرغلامان حسینی منجربه گسترش فرهنگ عاشورایی در جهان اسلام می شود
تصویر خبر
اجلاس پیرغلامان حسینی منجر به گسترش فرهنگ حسینی و عاشورایی در سراسر جهان اسلام می شود.
علی فروغی : مکتب حسینی مکتب بیداری و اندیشه است و برگزاری اجلاس پیرغلامان حسینی درسطح بین المللی، در ایجاد زمینه های هرچه بهتر و بیشتر آشنایی جامعه با ظرفیت های عظیم فرهنگ عاشورا تاثیرگذار است.
وی با اشاره به تعبیر امام خمینی(ره) که فرمودند ملت ما ملت گریه بر عزای حسین است که باهمین اشک ها سیل جریان می دهیم و مسیرهایی که درمقابل اسلام ایستاده اند را هموار می کنیم، بیان داشت: با پیام های پیرغلامان و خادمان حسینی از هیات ها و محافل سیدالشهدا، آرمان های بلند ایران را به گوش جهانیان می رسانیم.
رئیس چهاردهمین اجلاس تجلیل از پیرغلامان حسینی اظهارکرد: مکتب حسینی سرشار از درس های ارزشمند برای حیات انسان است و خادمان حسینی با ذکر نام و یاد علمدار اباعبدالله حسین و نوحه سرایی درباره خاندان اهل بیت (ع) در گسترش اندیشه حسینی نقش فراوانی داشته اند.
فروغی تاکیدکرد: در ماه محرم و عزای حسینی ، لازم است در نوحه ها و مرثیه ها ثنای حق به طور کوبنده به ستمگران گوشزد شود و اگر قرار است اتفاقی برای رهایی مستضعفان عالم از دست زورگویان رخ دهد، از همین مجالس و محافل است.
وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت: هیات های عزاداری نمی توانند سکولار باشند و هیات امام حسین سکولار نداریم و هر کس علاقه به حسین دارد ، علاقه مند به اسلام سیاسی است.
این مقام مسئول از پیرغلامان و خادمان حسینی خواست در ماه محرم که شرایط ویژه ای در منطقه و جهان حاکم است، در راستای تحقق هرچه بیشتر فرمایشات امام خمینی(ره) و رهبر فرزانه انقلاب و همچنین فرهنگ و اندیشه حسینی که توانسته ملت ما را برابر دشمنان پیروز کند، تلاش کنند.
فروغی گفت: اجلاس پیرغلامان حسینی فرصت ارزنده ای است تا مداحان و خادمان درگاه حسینی گردهم آمده و در آستانه ماه محرم در باب اندیشه حسینی با یکدیگر هم صدا و هم نوا باشند.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود با قدردانی از میزبانی ارزنده هرمزگان از برگزاری این اجلاس، عنوان کرد: امیدواریم حاصل برگزاری این اجلاس در استان هرمزگان، دستاوردهای معنوی ارزشمندی برای مردم پرتلاش و ولایی این منطقه داشته باشد.
وی یادآورشد: برنامه های فرهنگی مناسبی در قالب چهاردهمین اجلاس تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی در بندرعباس تدارک دیده شده که مداحان و خادمان حاضر در این اجلاس در آنها شرکت خواهند کرد.
مراسم افتتاح چهاردهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان و خادمان حسینی در بندر عباس ساعت 14 و 30 دقیقه امروز چهارشنبه با حضور750 پیرغلام و خادم حسینی از داخل و خارج کشور برگزار شد و مراسم پایانی نیز ساعت 22 روز پنجشنبه هشتم مهر ماه در حسیینیه ثارالله بندرعباس انجام می شود.
در این مراسم سه نفر از مداحان کشورهای پاکستان، افغانستان و تایلند به مدیحه سرایی سالارشهیدان پرداختند.
همچنین از هشت چهره شاخص استان هرمزگان در حوزه اشاعه فرهنگ ناب عاشورایی تجلیل شد و از مستندهای رادیو و تلویزیونی موفق و برتر راه یافته به اجلاس از سراسر کشور تجلیل شد.

اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی همه ساله در آستانه ماه محرم الحرام بعنوان زنگ آغاز سوگواری های عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) از سوی بسیج رسانه ملی و با مشارکت استانداری های میزبان برگزار میشود.
 
این مراسم معنوی نخستین بار در سال ۸۱  به منظور تجلیل از پیرغلامان حسینی و ذاکران مطرح کشور در تهران برگزار شد و تا ۶ دوره ادامه داشت. از دوره هفتم به بعد و برای شرکت دادن مادحین استان های دیگر، محل برگزاری اجلاس در دیگر استان ها انتخاب شد. 
 
ابتدا استان زنجان با عنوان پایتخت شور و شعور حسینی مدنظر قرار گرفت و در ادامه به ترتیب در استان های بوشهر، همدان، اردبیل، گلستان، خوزستان، فارس و هرمزگان برگزار شد.
 
دوره پانزدهم نیز به همت بسیج سازمان صداوسیما و استانداری اصفهان از تاریخ ۲۱ لغایت ۲۴ شهریور ماه سال جاری در شهر اصفهان با حضور جمع کثیری از ذاکرین و مادحین اباعبدالله الحسین (ع) برگزار می شود.
 
از این رو مسیولین محترم استانی برای ثبت اطلاعات مادحین مدعو در این دوره به لینک بالا مراجعه کنند.